Novice
20. let Društva za razvoj slovenskega podeželja
Digitalizacija javnih pozivov LAS
Občina Ljubno je zmagovalka 2. nacionalnega izbora za najuspešnejšo podeželsko skupnost in nacionalna predstavnica na 17. natečaju za evropsko nagrado za razvoj podeželja 2022
Upravni odbor DRSP je imenoval komisijo za CLLD
Zaključki posveta v Državnem svetu na temo: Izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost (LEADER/CLLD) danes in jutri
Srečanje predsednika DRSP z Ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jožetom Podgorškom
Ne spreglejte
-
Celosten pristop za doseganje dolgoročne vizije podeželskih območjih do leta 2040
V novi izdaji revije za razvoj podeželja v Evropi »Rural Connections« je objavljen članek z naslovom »Združevanje evropskih sredstev za doseganje dolgoročne vizije podeželskih območij do leta 2040«, ki sta ga napisala Mate Štepec, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in podeželje, Nacionalna mreža za podeželje in Janja Jordan, predsednica LAS Posavje. V njem poudarita, da razvoj podeželja potrebuje skladen in celosten pristop. Združevanje različnih evropskih skladov ponuja priložnosti za vlaganje v infrastrukturo, tehnologijo in ljudi za odporna, vključujoča in uspešna podeželska območja.
-
Pridružite se EU podeželskemu paktu
Evropsko komisija je ustanovila EU podeželski pakt (Rural Pact community TUKAJ) s katerim želi povezati raznolike podeželske deležnike, da postanejo glasniki podeželskih prebivalcev in sooblikujejo dolgoročno vizijo evropskih podeželskih območij do 2040. Dolgoročna vizija evropskih podeželskih območij temelji na štirih povezanih akcijskih področjih: močna, povezana, odporna in uspešna podeželska območja do 2040, komisija pa poziva posameznike in predstavnike organizacij / institucij / državnih organov, da jo soustvarjajo s svojimi stališči.
-
30 let pristopa LEADER
Komisija Evropske skupnosti je iniciativo LEADER, kot model razvoja podeželja, uradno določila 15. marca 1991. V treh desetletjih je iz iniciative prerastel v pristop CLLD s katerim lokalne skupnosti samostojno odločajo o razvoju svojega kraja. Izvaja ga 2.800 lokalnih akcijskih skupin (LAS) na 61 % Evropskega ozemlja. V Sloveniji vključuje sredstva evropskega kmetijskega (EKSRP), ribiškega (ESPR) in regionalnega (ESRR) sklada. Upamo, da se mu v prihodnje pridruži tudi socialni sklad (ESS).