Novice
18. redni zbor članov DRSP
V programskem obdobju do 2027 bo predvidoma delovalo 37 LAS
Tradicionalna Občina Ljubno, a hkrati povezana in moderno naravnana v prihodnost, je prejela zlato plaketo na evropskem natečaju ARGE za razvoj podeželja in obnovo vasi 2022
Evropsko sodišče opravilo revizijo izvajanja programa LEADER
Ponosno vstopamo v novo leto 2023
DRSP bo nacionalna točka evropske mreže podpornih pisarn Podeželskega pakta
Ne spreglejte
-
Ustanovitev LAS in odobritev novih SLR za programsko obdobje do leta 2027
Gradiva vezana na oblikovanje LAS in odgovori na vprašanja so objavljena na spletni strani TUKAJ. Med zadnjimi posodobitvami je nova verzija Navodil za pripravo SLR, z manjšim popravkom Priloge 1 - Vloga za izplačilo prve faze pripravljalne podpore.
-
Publikacija ELARD »Strengthening LEADER and rural areas. Now!«
V publikaciji predstavijo način delovanja ELARD in pomen pristopa LEADER / CLLD za razvoj podeželskih območij. Posebej so se osredotočili na predstavitev 5 funkcij pristopa LEADER / CLLD kot so izobraževanje in demokracija, trg dela in socialne politike, ekonomija, okolje in podnebje ter evropske politike. Brošura je dostopna na povezavi TUKAJ.
-
Namenite del dohodnine Društvu za razvoj slovenskega podeželja
V skladu s 142. členom Zakona o dohodnini – ZDoh-2 lahko davčni zavezanec rezident zahteva, da država do 1 % njegove dohodnine nakaže eni od nevladnih organizacij, ki so uvrščene na Seznam upravičencev do donacij, med njimi je tudi Društvo za razvoj slovenskega podeželja. Tudi to je eden od načinov, da izkažete podporo delu društvom, v katera verjamete. Nič vas ne stane, če ste dobrodelni!
-
Video zapis strokovnega posveta: Pomen civilne družbe za razvoj podeželja ob 20. letnici delovanja Društva za razvoj slovenskega podeželja
Vabimo vas, da si ogledate video zapis strokovnega posveta »Pomen civilne družbe za razvoj podeželja ob 20. letnici delovanja Društva za razvoj slovenskega podeželja«, ki je potekal 21. 10. 2022 v Kulturnem in upravnem središču Sveti Jurij ob Ščavnici. V prvem delu so strokovna predavanja o delovanju in vlogi mrež za razvoj podeželja in predstavitev monografije »Izvajanje programa LEADER/CLLD v Sloveniji«. V slovesnem delu je potekala podelitev zahval ustanovnim članom društva in podelitev priznanj za najuspešnejšo podeželsko skupnost 2022. Z nagovorom nas je počastila ministrica za kmetijstvo gospa Irena Šinko.
-
Monografija: Izvajanje pristopa LEADER / CLLD v Sloveniji
Izvajanje programa LEADER je ena Slovenskih zgodb o uspehu. V uvodu monografije avtorji zapišejo, da pristop LEADER gradi na tradiciji umnega kolektivnega upravljanja s prostorom in življenjskimi viri. Celostni razvoj podeželja je vgrajen v pristop, ki temelji na lokalni pobudi. Zaradi administrativnih ovir in tehničnih pomanjkljivosti nekateri ne prepoznajo izjemnega prispevka tega programa k razvoju podeželja. Zato potrebujemo širok in poglobljen pogled na podeželje in na upravljanje razvoja. Uravnoteženo prepletanje pristopov od spodaj navzgor in od zgoraj navzdol je optimalni razvojni vzvod. K sistemski inovaciji, ki se skriva v programu LEADER/CLLD, pomembno prispevajo akterji z velikim vložkom prostovoljnega dela, ki presega merljive kazalnike. Avtorji monografije so peterica raziskovalcev in članov društva Irma Potočnik Slavič, Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani; Tomaž Cunder, Kmetijski inštitut Slovenije; Eva Šabec Korbar, Društvo za razvoj slovenskega podeželja; Matej Bedrač, Kmetijski inštitut Slovenije in Goran Šoster, Prleška razvojna agencija.
Monografija je dostopna TUKAJ.
-
Evropsko računsko sodišče podalo dvom o koristih programa LEADER
Evropsko računsko sodišče objavilo Posebno poročilo 10/2022: S pobudo Leader in lokalnim razvojem, ki ga vodi skupnost, se spodbuja angažiranost na lokalni ravni, vendar o dodatnih koristih še ni zadostnih dokazov. V njem navaja, da je LEADER, ki se izvaja od leta 1991, pripomogel k angažiranosti na lokalni ravni. Hkrati poudari, da je njegov pristop drag, postopki odobritve pa počasni. Več kot desetletje po izvedbi prve revizije revizorji ugotavljajo, da ni veliko dokazov o tem, da bi koristi pristopa Leader odtehtale njegove stroške in tveganja. Sodišče Komisiji priporoča, naj celovito ovrednoti stroške in koristi pobude Leader in oceni pristop lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost.
-
Celosten pristop za doseganje dolgoročne vizije podeželskih območjih do leta 2040
V novi izdaji revije za razvoj podeželja v Evropi »Rural Connections« je objavljen članek z naslovom »Združevanje evropskih sredstev za doseganje dolgoročne vizije podeželskih območij do leta 2040«, ki sta ga napisala Mate Štepec, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in podeželje, Nacionalna mreža za podeželje in Janja Jordan, predsednica LAS Posavje. V njem poudarita, da razvoj podeželja potrebuje skladen in celosten pristop. Združevanje različnih evropskih skladov ponuja priložnosti za vlaganje v infrastrukturo, tehnologijo in ljudi za odporna, vključujoča in uspešna podeželska območja.
-
Pridružite se EU podeželskemu paktu
Evropsko komisija je ustanovila EU podeželski pakt (Rural Pact community TUKAJ) s katerim želi povezati raznolike podeželske deležnike, da postanejo glasniki podeželskih prebivalcev in sooblikujejo dolgoročno vizijo evropskih podeželskih območij do 2040. Dolgoročna vizija evropskih podeželskih območij temelji na štirih povezanih akcijskih področjih: močna, povezana, odporna in uspešna podeželska območja do 2040, komisija pa poziva posameznike in predstavnike organizacij / institucij / državnih organov, da jo soustvarjajo s svojimi stališči.