Zakaj ravno biogospodarstvo?

Poleg družbene koristi princip biogospodarstva vpliva na zmanjševanje uporabe naravnih virov in njihovo bolj učinkovito uporabo (snovne in energetska) ter ima ekonomske potenciale. V Sloveniji in tudi drugje inovatorji razvijajo odlične izdelke in storitve, mnogi od njih pa so tudi že na trgu.

Pristop LEADER/CLLD zasleduje cilje Evropskega Kmetijskega sklada za razvoj podeželja vključno s spodbujanjem krožnega biogospodarstva in mi bomo njihove zgodbe objavili v upanju, da navdihnejo še koga izmed nas. Za poglobljeno branje o biogospodarstvu predlagamo nekaj naslovov: Bridge2Bio (CRP), Biorural, CircAgro, Življenje brez plastike, CEL KROG – zavržen potencial biomase in BIOECO-UP.

Preberite več...

Preprosta rešitev - iz odpadne kokice lahko nastane čokica

Mladi ustanovitelji v podjetju Kokica so perfektno pečene kokice, ki se ne lovijo v zobe. Uporabljajo gensko nespremenjeno koruzo, ki jo brez olja popokajo na vročem zraku, nato pa jim dodajo različne okuse.

Ostanki - nepravilno počena koruzna zrna ter kokice nepravilnih oblik so včasih romali v smeti. Tudi s pomočjo kohezijskih sredstev so razvili nov izdelek. Ostanke so zmleli v fin prah, mu dodali sadje, čokolado ter ostale dodatke in nastala je Čokica. Gre za beljakovinsko oziroma proteinsko tablico, ki je lahko hranljiv in nasiten posladek. Poleg racionalizacije stroškov s tem prispevajo tudi k zmanjšanju zavržene hrane.

Pri prepoznavnosti njihovega izdelka je pripomogla podpora Štartaj Slovenija trgovske verige Spar. Več v kratkem videu kokice pa lahko naročite na njihovi spletni strani.

Preberite več...

Odpadek živilske industrije je poslovna priložnost

Ogromne količe stranskih surovin v agroživilski industriji, kot so pivske tropine, stisnjena bučna semena … za enkrat ostajajo pozabljeni in neizkoriščeni. Trije živilski tehnologi, zavezani krožnemu biogospodarstvu, so sestavili lastno tehnološko linijo, kjer iz pivskih tropin uspešno izdelujejo vhodno surovino (moko) za izdelavo testenih, kruha, ipd. Sestavina ima visoke vsebnosti vlaknin in beljakovin, kar jim omogoča doseganje novih in svežih okusov na zdrav in unikaten način. Na trg so že poslali tudi krekerji iz pivskih tropin, drugi izdelki pa sledijo kmalu. Več o podjetju NONSTOPFOOD na njihovi spletni strani in YouTube kanalu.

Preberite več...

Slovenska svila za revolucionarne medicinske izdelke

Socialna zadruga Bela murva je bila ustanovljena v okviru slovenskega projekta »Svilena pot« katerega cilj je vrnitev proizvodnje svile v Slovenijo in ustanovitev zadruge z namenom združevanja vseh zainteresiranih skupin na področju Svilogojstva in učenju ter predstavljanju te dejavnosti. S svojim delovanjem pripomore k inovativnemu reševanju socialnih, gospodarskih, okoljskih in drugih družbenih izzivov ter zagotavlja delovna mesta in socialno vključenost ranljivih skupin.

Njihovo poslanstvo je zagotavljati visokokakovostne, trajnostno pridelane sviloprejkine kokone, ki so osnova za revolucionarne medicinske izdelke in rešitve.

Preberite več...

BioTehna - mikroorganizmi za nadomeščanje kemičnih sredstev v kmetijstvu

Inovacije v biotehnologiji za trajnostno prihodnost BioTehna je slovensko podjetje, specializirano za razvoj in implementacijo naprednih biotehnoloških rešitev. Osredotočajo se na področja, kot so proizvodnja biopesticidov, biofertilizerjev, ter čiščenje odpadnih voda z biološkimi procesi. 

Njihova vizija je izboljšati trajnostne prakse v kmetijstvu, industriji in urbanem okolju. Podjetje je znano po svojih inovativnih pristopih, ki vključujejo uporabo mikroorganizmov za nadomeščanje kemičnih sredstev v kmetijstvu, s čimer zmanjšujejo okoljsko obremenitev in izboljšujejo kakovost tal. BioTehna se v okviru Zavoda Kersnikova ukvarja tudi z raziskavami in razvojem novih biotehnoloških metod, ki omogočajo učinkovito čiščenje odpadnih voda, s čimer prispevajo k ohranjanju naravnih virov. 

Preberite več...

Alples – tudi prah iz ventilacijskega sistema predelajo v plošče

Količina lesnih ostankov iz ventilacijskih cevi v podjetju Alples je odvisna od obsega proizvodnje, a na dan znese približno 7 do 8 m³. Le tega, v okviru projekta Start Circles, Alples predela v nove pohištvene elemente, kot so iverna in lesno-polimerna kompozitna plošča. Ne le, da zmanjšujejo porabo naravnih virov, temveč tudi podaljšujejo življenjsko dobo materialov ter ustvarjajo izdelke brez odpadkov.

Podjetje Alples že desetletja stoji za kakovostnimi pohištvenimi rešitvami, a v zadnjih letih se je njihova zavezanost trajnosti in inovaciji izkazala v posebej pionirskem projektu – Start Circles. Gre za ambiciozen korak v smeri krožnega gospodarstva, ki odraža Alplesovo predanost trajnostnemu poslovanju in odgovornosti do okolja. Z inovativnimi pristopi k recikliranju in ponovni uporabi materialov postavlja Alples standarde trajnostnega poslovanja v pohištveni industriji in se utrjuje kot vodilno podjetje v trajnosti in inovaciji.

Preberite več...

Krepitev krožnega biogospodarstva na podeželju – Podaljšanje življenja lesu in lesnim izdelkom

Nosilna tema četrte delavnice je bila ponovna uporaba in podaljšanje življenja lesu. Na njej so predstavili različne načine uporabe tako imenovanega odsluženega lesa (angleško recovered wood oz. recycled waste wood), ko so izdelava novih izdelkov (npr. novo pohištvo z elementi starega pohištva), recikliranje v lesni industriji, bio-rafinerije in šele kot zadnja možnost sežiganje za pridobivanje energije. Strokovnjaki predvidevajo veliko povečanje rabe lesa in posledično primanjkovanje te surovine na Evropskem trgu. Slednje se kaže tudi v tem, da je večina politik EU je že priznala, da je les po koncu življenjske dobe pomembna surovina. Vsebine so predstavili strokovnjaki Strateško razvojno-inovacijskega partnerstva – Pametne stavbe in dom z lesno verigo, pred tem pa je dr. Luka Juvančič, BF UL predstavil izhodišča biogospodarstva in krožnega gospodarstva; priložnosti za samoizobraževanje in povezovanje deležnikov, ki jih nudi »Orodjarna Bio Rural« pa je prisotnim prikazal Matej Futur. Dogodek je gostil LAS Mežiške doline, potekal pa je v ravnokar odprtem plezalnem centru v Prevaljah.

Preberite več...

Krepitev krožnega biogospodarstva na podeželju – Predstavitev prototipov bio-osnovanih izdelkov – predlog konzorcija BIOECO-UP

Sredi maja je potekala tretja delavnica s katero želimo približati principe krožnega gospodarstva širši strokovni javnosti. Dr. Luka Juvančič, BF UL je uvodoma predstavil izhodišča biogospodarstva in krožnega gospodarstva ter njune sinergije. Izpostavil je stanje v Sloveniji in priložnosti. Miha Škrokov, Anteja ECG je predstavil delovanje stičišča za krožno gospodarstvo, ki si prizadeva Slovenijo postaviti na zemljevid krožnega gospodarstva. V nadaljevanju so udeleženci spoznali za nekatere prototipe bio-osnovanih izdelkov, kot so lesna biomasa, konzerviranje hrane, gojenje gob …, ki so podrobneje predstavljeni na spletni strani društva. BioRural spletno orodjarno je predstavil Matej Futur, BF UL. Sestavljena je iz treh sklopov – znanje, poslovni modeli in mreženje  ter so namenjeni samoizobraževanju in povezovanju.

Preberite več...

Panorganix – napredne metode vertikalnega kmetovanja

Panorganix je pionir urbanega kmetijstva v Sloveniji, saj predstavlja svetel primer uspeha v slovenskem biogospodarstvu, ki temelji na principih trajnosti, inovativnosti in krožnega gospodarstva. Ustanovljen je z vizijo revitalizacije urbanih prostorov. Skozi zeleno prakso je Panorganix razvil napredne metode vertikalnega kmetovanja, ki omogočajo celoletno pridelavo sveže zelenjave v kontroliranih notranjih pogojih. Uporabljajo hidroponske sisteme, ki zemljo nadomeščajo z mineralno bogatimi vodnimi raztopinami, kar omogoča rastlinam, da absorbirajo hranila neposredno iz vode, s tem pa se znatno zmanjša potreba po naravnih surovinah in vodi. Ta tehnika ne samo da poveča učinkovitost pridelave, ampak tudi zagotavlja, da so pridelki izjemno sveži in bogati z okusom.

Preberite več...
Naroči se na ta RSS