Društvo za razvoj slovenskega podeželja - Pregled novic

24 LAS je že pristopilo k uporabi aplikacije za digitalizacijo javnih pozivov, ki jo je razvil DRSP

Po več kot dveh letih od začetka pogovorov o možnostih digitalizacije postopkov javnih pozivov LAS, je s 1. avgustom v sodelovanju s podjetjem Positiva d. o. o. pričela delovati aplikacija za vnos vlog na javne pozive LAS. Že od samega začetka je k uporabi aplikacije pristopilo 24 oziroma 65 % vseh slovenskih LAS. Sodelovali so pri pripravi skupnega vnosnega obrazca, ki vsebuje vse potrebne podatke in vnosna polja za oddajo vloge. Posamezen LAS pred objavo javnega poziva pripravi prilagoditve obrazca glede na javni poziv in določi obdobje vnosa vlog. Po zaključenem javnem pozivu aplikacija omogoča pregled vlog, pripravo pozivov na dopolnitve in dopolnjevanje vlog, pregled vlog članom ocenjevalnih komisij, pripravo obvestil o izboru projektov, razvijamo pa tudi modul za poročanje, kamor bodo upravičenci in LAS lahko posredovali vso dokumentacijo, povezano s projektom (odločbe, spremembe projekta, dokazila o izvedbi, izjave itd.).

6 območij je že objavilo javne pozive, ki temeljijo na a aplikaciji, ostali pa bodo to naredili v prihodnjih mesecih. Verjamemo, da bo aplikacija olajšala delo vsem vključenim v projekte LAS in hkrati zmanjšala administrativne obremenitve ter možnosti za napake. Upamo, da bodo izkušnje vključenih LAS pozitivne in da se nam v prihodnje pridruži še kakšen LAS.

Preberite več...

Posvet LAS in srečanje članov DRSP – Prlekija 2024

Konec tega tedna, 28. in 29. 6. 2024, je potekalo tradicionalno predpoletno srečanje članov društva, ki se ga je udeležilo nekaj več kot 30 strokovnjakov iz različnih delov Slovenije. Zbrane je uvodoma pozdravil predsednik LAS Prlekija g. Franc Čuš, ki je s poudaril kako LEADER sredstva spreminjajo podeželje. Prvi del posveta je bil osredotočen na pripravo in objavo prvih javnih pozivov LAS v tem programskem obdobju. V razpravi so se odprla številna vprašanja, še posebej glede podpore malim projektom nevladnih organizacij. V nadaljevanju so si udeleženci ogledali nekaj primerov projektov sofinanciranih s sredstvi LEADER, še posebej na področju dejavnosti in obrti, ki zagotavljajo kakovost življenja lokalnega prebivalstva in razvoj turizma, kot so rokodelski center DUO, čebelarski muzej Tigeli, prazgodovinska naselbina Gradišče … Drugi dan srečanja pa je zaokrožilo doživetje reke Mure. Posvet je gostil LAS Prlekija.

Preberite več...

Uspešno zaključili usposabljanje za ocenjevalce projektov LAS

Na zadnjem, tretjem, delu usposabljanj ocenjevalcev projektov LEADER/CLLD in strokovnega osebja pri vodilnih partnerjih smo strnili ugotovitve razprav, ki sta prejšnji dve soboti potekali v Kopru oziroma v Portorožu. Na vsaki od njih so udeleženci podrobno spoznali merila in način dela v treh LAS, Tina Divjak, CNVOS, je predstavila pravne vidike ocenjevanja, ključen pa je bila razprava med udeleženci. Na sobotnem srečanju so udeleženci primerjali ugotovitve iz delavnic v Kopru in na Ptuju, Julija Marošek, Nov‘na razvoj d.o.o., pa je umestila merila in ocenjevanja projektov LAS v širši programski in evropski okvir ter še posebej izpostavila vlogo in naloge ocenjevalcev.

Preberite več...

Krajevna skupnost Mala Nedelja prejela priznanje za Najuspešnejšo podeželsko skupnost Slovenije 2023

Slovesna podelitev priznanj petim območje, ki so sodelovala na natečaju za Najuspešnejšo podeželsko skupnost Slovenije je potekala v okviru odprtja 35. Festivala Dobrote slovenskih kmetij, Ptuj, 17. 5. 2024. Za naziv se je potegovalo pet skupnosti: Krajevna skupnost Mala Nedelja (Občina Ljutomer), Občina Dornava, Občina Kozje, Občina Loški potok in Občina Markovci, zmagala pa je najmanjša med njimi – Krajevna skupnost Mala Nedelja. V nagovoru je Mateja Čalušić, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je poudarila, da je podeželje pisano in povezuje raznolike akterje, ki skupaj prispevajo k njegovemu razvoju, ter da želijo to podpirati z intervencijami, kot je LEADER. Kot ključno za vitalno podeželje je Roman Medved, predsednik DRSP poudaril vlogo lokalnih akcijskih skupin pri opolnomočenju in aktivaciji raznolikih deležnikov na podeželju, nato pa sta, skupaj z Andrejem Reberniškom, direktorjem KGZS Ptuj, podelila priznanja.

Preberite več...

Usposabljanje za ocenjevalce projektov LAS

V soboto, 25. 5. je v Kopru potekalo prvo od treh usposabljanj ocenjevalcev projektov LEADER/CLLD in strokovnega osebja pri vodilnih partnerjih, teden kasneje pa smo enako usposabljanje izvedli na Ptuju. Na delavnicah potekala živahna razprava o postopku izbora projektov in merilih za ocenjevanje projektov LAS. Spoznali smo tri različne pristope k ocenjevanju, razprava pa je pokazala da ima vsak pristop svoje pozitivne in negativne strani. Vsekakor smo z izvajanjem teh delavnic »zadeli žebljico na glavico« in hvala vsem organizatorjem in izvajalcem za vloženo dobro opravljeno delo. Naslednjo soboto sledi zaključno srečanje v Ljubljani kjer bomo strnili ugotovitve obeh srečanj in pripravili priporočila. Usposabljanj se bo udeležilo preko 60 strokovnjakov iz vseh koncev Slovenije, kar potrjuje potrebo in aktualnost takšnega usposabljanja.

S temi dogodki želimo v Društvu za razvoj slovenskega podeželja prispevati h kvalitetnejšemu ocenjevanju projektov in izboljšanju postopkov ocenjevanja. Z izmenjavo informacij in predstavitvijo primerov dobrih praks ponujamo možnosti prenosa najboljših praks med slovenskimi LAS.

Preberite več...

Krepitev krožnega biogospodarstva na podeželju – Podaljšanje življenja lesu in lesnim izdelkom

Nosilna tema četrte delavnice je bila ponovna uporaba in podaljšanje življenja lesu. Na njej so predstavili različne načine uporabe tako imenovanega odsluženega lesa (angleško recovered wood oz. recycled waste wood), ko so izdelava novih izdelkov (npr. novo pohištvo z elementi starega pohištva), recikliranje v lesni industriji, bio-rafinerije in šele kot zadnja možnost sežiganje za pridobivanje energije. Strokovnjaki predvidevajo veliko povečanje rabe lesa in posledično primanjkovanje te surovine na Evropskem trgu. Slednje se kaže tudi v tem, da je večina politik EU je že priznala, da je les po koncu življenjske dobe pomembna surovina. Vsebine so predstavili strokovnjaki Strateško razvojno-inovacijskega partnerstva – Pametne stavbe in dom z lesno verigo, pred tem pa je dr. Luka Juvančič, BF UL predstavil izhodišča biogospodarstva in krožnega gospodarstva; priložnosti za samoizobraževanje in povezovanje deležnikov, ki jih nudi »Orodjarna Bio Rural« pa je prisotnim prikazal Matej Futur. Dogodek je gostil LAS Mežiške doline, potekal pa je v ravnokar odprtem plezalnem centru v Prevaljah.

Preberite več...

Krepitev krožnega biogospodarstva na podeželju – Predstavitev prototipov bio-osnovanih izdelkov – predlog konzorcija BIOECO-UP

Sredi maja je potekala tretja delavnica s katero želimo približati principe krožnega gospodarstva širši strokovni javnosti. Dr. Luka Juvančič, BF UL je uvodoma predstavil izhodišča biogospodarstva in krožnega gospodarstva ter njune sinergije. Izpostavil je stanje v Sloveniji in priložnosti. Miha Škrokov, Anteja ECG je predstavil delovanje stičišča za krožno gospodarstvo, ki si prizadeva Slovenijo postaviti na zemljevid krožnega gospodarstva. V nadaljevanju so udeleženci spoznali za nekatere prototipe bio-osnovanih izdelkov, kot so lesna biomasa, konzerviranje hrane, gojenje gob …, ki so podrobneje predstavljeni na spletni strani društva. BioRural spletno orodjarno je predstavil Matej Futur, BF UL. Sestavljena je iz treh sklopov – znanje, poslovni modeli in mreženje  ter so namenjeni samoizobraževanju in povezovanju.

Preberite več...

19. redni zbor članov – ponosni na opravljeno delo in zazrti v prihodnost

19. redni zbor članov in posvet LAS sta potekala v petek, 22. 3. 2024, v Monaldianumu v Kopru in ju je gostil LAS Zelena Istra. Uvodoma je predstavnik javnega sektorja in podžupan Občine Piran Christian Poletti izpostavil pomen sodelovanja med vsemi tremi sektorji, da bomo lahko izpeljali kvalitetne in uspešne projekte na podeželja. »Dobrodošli v Istri!« je zbrane pozdravil predsednik LAS Zelena Istra Denis Goja in predstavil delovanje LAS. Roman Medved, predsednik društva, mu je odgovoril z »Lepo je priti na zbor članov med ljudi, ki jih poznaš in so tvoji prijatelji!« nato pa odprl zbor članov, na katerem smo potrdili poročila o delu v preteklem letu ter sprejeli obsežen program dela društva do leta 2025. 

Preberite več...

Skupina iz Irske proučuje naš pristop k trajnostnemu turizmu v povezavi z naravo, kulturo in gastronomijo

V ponedeljek, 27. 2. 2024, je študijsko turo po Sloveniji začela skupina sedmih predstavnikov regionalne turistične organizacije Ballyhoura Development iz Kilfinana, Irska, ki smo jih obiskali na naši lanski društveni strokovni ekskurziji. V petih dneh bodo spoznavali naš pristop k trajnostnemu turizmu povezanemu z naravo, kulturo in gastronomijo v Jugovzhodni Sloveniji. Značilnosti območij, pristop k razvoju ter povezovanje lokalnih ponudnikov jim bodo predstavili predstavniki vseh treh regionalnih LAS - LAS Dolenjska in Bela krajina, LAS STIK in LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe, ter predstavniki vseh treh lokalnih turističnih organizacij. Med drugim si bodo ogledali Deželo kozolcev v Šentrupertu, okusili Dobrote Dolenjske (Trebnje) in se z vinsko kraljico odpravili v zidanico Matjaževe domačije (Otočec). Z društvom kmečkih žena bodo v Sitarjevi hiši (Dolenjske Toplice) pekli »Topliške piškote«, si ogledali Bunker Škrilj (Kočevje) … Seveda ne bo manjkala niti degustacija craft piva MATT iz osrčja kočevskih gozdov. Strokovno ekskurzijo je organiziral DRSP.

Preberite več...