Biogospodarstvo – priložnosti pred nosom

  • 12 julij 2023 |
  • velikost pisave

Ker je čas dopustov, vam v tokratni zgodbi le »natresemo« nekaj prodornih, inovativnih idej biogospodarstva iz domačih logov, da se vam čez poletje utrne kakšna nova ideja.

Poleg družbene koristi princip biogospodarstva vpliva na zmanjševanje uporabe naravnih virov in njihovo bolj učinkovito uporabo (snovne in energetska) ter ima ekonomske potenciale. Za poglobljeno branje predlagamo zaključno poročilo  raziskovalnega projekta Bridge2Bio (CRP) pod vodstvom prof. dr. Luke Juvančiča ali pa na primer Življenje brez plastike, CEL KROG – zavržen potencial biomase in BIOECO-UP.

Hiša vin Kokol , ki iz grozdnih pešk prideluje olje za prehrano in kozmetiko, moko, ki nastane pri hladnem stiskanju grozdnih pečk, pa se uporablja kot prehransko dopolnilo in kot krma za živino. hisa vin kokol 1
 
Komercialno najbolj prepoznaven je verjetno Paradajz d.o.o. (Lušt, po domače), ki proizvaja papirno embalažo za lastne pridelke iz odsluženih paradižnikovih stebel.  Lust 1
 

Dober tehnološki primer, ki pa je še na ravni prototipa izdelka, so biorazgradljive vrvice za hmelj iz ostankov hmelja - projekt BIOTHOP, nosilec IHPS Žalec.

 Biotop hmelj 1
 

123 Zero - človeku in naravi prijazna kozmetika brez plastične embalaže, mikroplastike in vode. Ko odpremo ovitek, se zmoči in skrči, nato ga odvržemo v zabojnik za papir. Kar ostane, je surovina in ne odpadek.

 123 zero 1
Na Inštitutu za papir in celulozo so razvili papirne izdelke iz zelo različnih surovin, tudi iz invazivnega japonskega dresnika. Izdelek je nastal v okviru projekta APPLAUSE, kjer so partnerji razvili različne načine uporabe za 25 rastlinskih vrst.  APLAUSE 1 2
 

Precej nenavadna a zelo simpatična je žganjarna Kržič, ki dela vodko iz zavrženega kruha, točneje toasta (brand Brodka).

 brodka 1
KGS Krajnc Lenart je razvil in trži tehnološko nezahtevni a vendar iznajdljivi načini uporabe rezane slame npr. za hišne ljubljenčke.  KGS Kranjc 1
 

Ekipa podjetja Evegreen, je z nemškimi partnerji razvila cenovno dostopen, v celoti biorazgradljiv material, ki se lahko uporablja na klasičnih strojih za brizganje plastike v zemlji. Enostavno se razgradi v gnojilo.

 Evegreen 1
   

 

 

Vir naslovne fotografije: predavanje dr. Uroša Novaka, Kemijski inštitut, Naravni biopolimeri in njihov prispevek k družbi 5.0

 

nazaj na vrh