Krajevna skupnost Mala Nedelja - energija za razvoj se pretaka po vseh žilah skupnosti

  • 01 junij 2024 |
  • velikost pisave

Predstavljamo še zadnje od petih območij, ki so se prijavile na natečaj za Najuspešnejšo podeželsko skupnost Slovenije 2023 (več TUKAJ). Zmagovalka natečaja – Krajevna skupnost Mala Nedelja je komisijo prepričala s povezovanjem in sodelovanjem na vseh področjih – energija za razvoj se pretaka po vseh žilah skupnosti in kar navdušuje, vsakdo prevzema delo in odgovornost za tisto, kar najbolj zna in ob tem ne pozablja na ljudi in družbo okoli sebe. Podstat razvoja so pomembna dela prednikov, ki so Malo Nedeljo že vedno postavljali na zemljevid pomembnih odločitev za slovenstvo. Na tej tradiciji gradijo tudi današnji rodovi. Vaška šola vzgaja mlade v samostojne in samozavestne ljudi, ki, ko pride čas, pogumno prevzamejo svoje vloge v gledališču,  krajevni skupnosti in občini, kulturnem in turističnem društvu, vinogradniškem združenju… Ob tem je seveda pomembna  ekonomska samostojnost – močne kmetije, razvita obrt, odlični vinogradniki. V tem pogledu imajo prav posebno mesto Bioterme, kjer so krajevna skupnost in vodstvo hotela našli izjemno sožitje in lahko rečemo, da so lahko zgled za javno in zasebno partnerstvo – sodelovanje sega od delovnih mest za lokalno prebivalstvo in nudenja prostora v hotelu za javne storitve kot sta zobozdravnika in pošte, skupnih prireditev in predstavljanja obrtniški izdelkov, do izboljšanja infrastrukture, ki služi tako domačinom kot gostom, ki te kraje obiščejo.

Svečana podelitev priznanj je potekala v okviru festivala Dobrote slovenskih kmetij, 17. maja na Ptuju. Več si preberite TUKAJ. KS Mala Nedelja je tudi nacionalni predstavnik na 18. natečaju za Evropsko nagrado za razvoj podeželja in obnovo vasi v letu 2024 v konkurenci 21 območij iz osmih držav. 28. 5. 2024 jo je obiskala mednarodna komisija ARGE (več TUKAJ). Kako uspešno smo prepričali mednarodno komisijo ARGE pa bomo zvedeli septembra 2024.

Krajevna skupnost  Mala Nedelja, ki leži na robu rodovitnega Murskega polja v Slovenskih goricah, je s tradicijo in zgodovinskimi mejniki bogata vaška soseska – tu so trdni in ponosni kmetje in obrtniki že vedno ustvarjali zgodovino  Slovenije. Ta tradicija in samozavest, ki izgleda, da je ljudem iz Male Nedelje položena že v zibko, sta trdna temelja na katerih nastajajo razvojni projekt za sedanjost.

Mala Nedelja je navzven odprta in povezovalna točka tudi za okoliška naselja in vasi, navznoter pa dobro organizirana in (skoraj) samozadostna vaška skupnost, ki je preskrbljena z osnovno socialno in drugo infrastrukturo  -  osnovna šola, vrtec, župnija, trgovina z živilskimi artikli, več gostinskih lokalov, sedeži več društev in drugih organizacij, pošta, zobozdravnik. Ob tem poudarimo, da je pri vseh stvareh sodelovanje v Mali Nedelji pisano z veliko začetnico -  zobozdravniku in pošti prostore npr. zagotavljajo v hotelskem kompleksu term Bioterme.

Srce te vaške skupnosti pa so njeni prebivalci – neverjetno je opazovati vse generacije Nedeljčanov, ki vsak po svojih močeh prispeva k skupnosti – otroci iz vrtca in šole, ki s pesmijo in besedo navdušujejo goste hotela; gledališčniki, ki dosežejo, da v nabito polni dvorani tudi najstarejši vztrajajo dve uri in več; vinogradniki, ki si zgradijo svoj dom, da bi odlična vina lahko bolje promovirali in poučevali ljudi o umetnosti vinarstva; ponos učiteljice, ko njeni učenci zasedajo pomembna mesta v gospodarstvu, na občini, v kulturi – vse to je Mala Nedelja.

Angažiranost lokalnega prebivalstva in hkratna podpora občinskih struktur sta bili tudi ključni za hiter napredek na gospodarskem in socialnem področju. Posebna spodbuda hitrejšega razvoja na območju pa so bile in so še Bioterme, ki ne predstavljajo samo ekonomsko turističnega subjekta, ampak omogočajo in podpirajo tudi  velik del drugih funkcij v prostoru. Prepoznavnost območja, ki se je oblikovala tudi na osnovi njihove turistične ponudbe, se uspešno dopolnjuje z širšim okoljem celotne vaške skupnosti in njene promocije različnih kulturnih, etnografskih in drugih prireditev in aktivnosti.

Pomembno je izpostaviti, da nova infrastruktura v vasi nastaja iz dveh pogledov – zagotoviti dobro življenje prebivalcem in hkrati zagotavljati tudi dobro počutje obiskovalcem term. Z načrtovano ureditvijo novega parka oziroma ploščadi pod cerkvijo, pa je namen vzpostaviti prostor, ki bo zasledoval in predstavil kulturno zgodovinski kontekst kraja in njegove bogate zgodovine z namenom, da bi še v večji meri spodbudili družbeno življenje in privabili tudi zunanje obiskovalce ter omogočil druženje in kulturne aktivnosti.

Po vsem povedanem verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da je za prebivalce Male Nedelje značilna njihova nadpovprečna raven vključenosti v različna združenja in društva in da je povezovanje in dopolnjevanje njihov vsakodneven pristop k življenju, ki vzpodbuja izrazito pozitivno družbeno klimo, ki omogoča da se za dosego skupnih ciljev medsebojno povezujejo in sodelujejo.

Kontaktne osebe:

Fotogalerija

nazaj na vrh