Novice
Napoved objave natečaja za najuspešnejše podeželsko območje 2023
18. redni zbor članov DRSP
V programskem obdobju do 2027 bo predvidoma delovalo 37 LAS
Tradicionalna Občina Ljubno, a hkrati povezana in moderno naravnana v prihodnost, je prejela zlato plaketo na evropskem natečaju ARGE za razvoj podeželja in obnovo vasi 2022
Evropsko sodišče opravilo revizijo izvajanja programa LEADER
Ponosno vstopamo v novo leto 2023
Ne spreglejte
-
Pridružite se koordinacijski skupini Podeželskega pakta
Organizacije, ki se želijo pridružiti koordinacijski skupini Podeželskega pakta, morajo do 26. 5. 2023 izpolniti prijavo na spletni strani https://rural-vision.europa.eu/rural-pact/rural-pact-coordination-group_en. Na spletni strani so navedeni vsi pogoji in narava delovanja koordinacijske skupine.
-
Odobrenih preko 750 LEADER projektov in razdeljenih skoraj 13 milijonov EUR za projekte sodelovanja LAS
Programsko obdobje 2014-2020 (s prehodnim obdobjem do leta 2022) se počasi zaključuje. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so v omenjenem programskem obdobju izvedli šest javnih razpisov za podukrep 19.3 Priprava in izvajanje dejavnosti sodelovanja lokalne akcijske skupine. V okviru teh je Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja odobrila 44 projektov, izmed katerih jih je kar 23 mednarodnih. V teh projektih tako sodeluje kar 34 od 37 slovenskih lokalnih akcijskih skupin. Do konca leta 2022 je bilo tako zaključenih in izplačanih že kar 18 projektov sodelovanja LAS. Največ odobrenih projektov sodelovanja LAS ima LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline, in sicer kar 12.
-
Ustanovitev LAS in odobritev novih SLR za programsko obdobje do leta 2027
Gradiva vezana na oblikovanje LAS in odgovori na vprašanja so objavljena na spletni strani TUKAJ. Med zadnjimi posodobitvami je nova verzija Navodil za pripravo SLR, z manjšim popravkom Priloge 1 - Vloga za izplačilo prve faze pripravljalne podpore.
-
Video zapis strokovnega posveta: Pomen civilne družbe za razvoj podeželja ob 20. letnici delovanja Društva za razvoj slovenskega podeželja
Vabimo vas, da si ogledate video zapis strokovnega posveta »Pomen civilne družbe za razvoj podeželja ob 20. letnici delovanja Društva za razvoj slovenskega podeželja«, ki je potekal 21. 10. 2022 v Kulturnem in upravnem središču Sveti Jurij ob Ščavnici. V prvem delu so strokovna predavanja o delovanju in vlogi mrež za razvoj podeželja in predstavitev monografije »Izvajanje programa LEADER/CLLD v Sloveniji«. V slovesnem delu je potekala podelitev zahval ustanovnim članom društva in podelitev priznanj za najuspešnejšo podeželsko skupnost 2022. Z nagovorom nas je počastila ministrica za kmetijstvo gospa Irena Šinko.
-
Monografija: Izvajanje pristopa LEADER / CLLD v Sloveniji
Izvajanje programa LEADER je ena Slovenskih zgodb o uspehu. V uvodu monografije avtorji zapišejo, da pristop LEADER gradi na tradiciji umnega kolektivnega upravljanja s prostorom in življenjskimi viri. Celostni razvoj podeželja je vgrajen v pristop, ki temelji na lokalni pobudi. Zaradi administrativnih ovir in tehničnih pomanjkljivosti nekateri ne prepoznajo izjemnega prispevka tega programa k razvoju podeželja. Zato potrebujemo širok in poglobljen pogled na podeželje in na upravljanje razvoja. Uravnoteženo prepletanje pristopov od spodaj navzgor in od zgoraj navzdol je optimalni razvojni vzvod. K sistemski inovaciji, ki se skriva v programu LEADER/CLLD, pomembno prispevajo akterji z velikim vložkom prostovoljnega dela, ki presega merljive kazalnike. Avtorji monografije so peterica raziskovalcev in članov društva Irma Potočnik Slavič, Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani; Tomaž Cunder, Kmetijski inštitut Slovenije; Eva Šabec Korbar, Društvo za razvoj slovenskega podeželja; Matej Bedrač, Kmetijski inštitut Slovenije in Goran Šoster, Prleška razvojna agencija.
Monografija je dostopna TUKAJ.